Biblioteka zaprasza

http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/tydzien_bibliotek_2015_banergk-is-177gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/MKIDMgk-is-177.pnglink
«
»
„BOHATEROWIE SĄ ZMĘCZENI” MARII NUROWSKIEJ W DKK

Na kwietniowym spotkaniu członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki omawiali powieść pt. „Bohaterowie są zmęczeni” autorstwa Marii Nurowskiej.

Historia o prawdziwych losach dwóch braci Niemczyków : Leona - słynnego aktora i Ludwika – legendarnego kuriera podziemia.
Obydwaj bracia należeli do podziemnych struktur podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu Ludwik z narażeniem życia organizował ucieczki przez zieloną granicę. Podczas jednej z nich Leon postanowił zbiec na Zachód. Jednak podczas próby przekroczenia granicy bracia zostali aresztowani.
Po krótkim pobycie w więzieniu Leon wyszedł na wolność. Rozpoczął aktorską karierę i w ciągu niemal półwiecza zagrał w ponad 400 filmach m.in. w nominowanym do Oscara „Nożu w wodzie” Romana Polańskiego. Kochały go kobiety i uwielbiali kinomani.
Ludwik przeżył sześcioletnią gehennę w lochach UB, a po wyjściu z nich podjął rozpaczliwą próbę ucieczki i wraz z żoną przedostał się do Kanady, gdzie dożył sędziwego wieku i nigdy już nie spotkał się z bratem.
Do końca życia każdy z nich zastanawiał się, kto zdradził. I czy zdrajcą mógł być brat ? Nigdy tych podejrzeń nie zweryfikowali.
Maria Nurowska podjęła się próby wyjaśnienia tej tajemnicy i odkryła kto był zdrajcą. Nie zdążyła ich jednak pogodzić, bo obaj bohaterowie już nie żyli.
Autorka swoją opowieść opiera na przyjaźni łączącej ją i Leona oraz rozmowach z nim. Dociera również do przebywającego na emigracji brata. Wykorzystuje także notatki z IPN. Ogranicza się tylko do przytaczania zasłyszanych faktów, niewiele wnosząc od siebie.
Klubowicze przeczytali lekturę z zaciekawieniem chociaż mieli zastrzeżenia do zbyt powierzchownego ukazania losów braci, których poróżniła niewyjaśniona zagadka sprzed lat. Czytelnicy nie zdawali sobie wcześniej sprawy, jak niezwykłe były to życiorysy i jak wiele obaj musieli doświadczyć w życiu.
Książka „Bohaterowie są zmęczeni” skłania do refleksji, pozwala poznać zwykłych ludzi w sytuacjach ekstremalnych, niezwykłych i dalekich od normalności.

Majową lektura w DKK będzie książka pt.” Siedem razy świat” Aleksandry i Jacka Pawlickich
Spotkanie dnia 22 Maja godz. 16:00

Copyright © 2012 Złocieniecki Ośrodek Kultury

Gościli u nas

logo biblioteka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje

co dzieje się w ZOK i kinie - zapisz się.
Nasza galeria

Nasi partnerzy

ministerstwo kulturylogo logoorange logo PRB  logopartnerstwomak plus_logologobibliotekaplus     logo kraszewski    BN LOGO

 

 

          

Facebook