Biblioteka zaprasza

http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/tydzien_bibliotek_2015_banergk-is-177gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/MKIDMgk-is-177.pnglink
«
»
„ODZYSKAĆ UTRACONE” KATARZYNY KOŁCZEWSKIEJ W DKK

Powakacyjne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki było poświęcone powieści pt. „Odzyskać utracone”, inspirowanej wspomnieniami rodziny autorki – Katarzyny Kołczewskiej i opowieściami mieszkańców Białegostoku.

Miranda Szamreta, córka przedwojennego oficera Wojska Polskiego, wraca z zesłania do rodzinnego miasta - Białegostoku, po dziesięciu latach katorżniczej pracy na dalekiej Syberii. Przez cały ten czas marzyła o domu, rodzinie, dawnym życiu. Tylko, że tego dawnego życia już nie ma. Ukochany ojciec dziewczyny nie żyje i nikt z bliskich nie chce o nim rozmawiać, jakby wszyscy nagle zapomnieli, że w ogóle był. Każdy jest zajęty własnymi sprawami i stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Maria, matka Mirandy, prowadzi podejrzane interesy, handluje czym się da, potrafi wszystko załatwić i zarobić. Jest inną kobietą, której córka nie potrafi kochać. Dziewczyna nie może jej darować sprzeniewierzenia się dawnym przedwojennym zasadom, uważa ją za winną całego zła, jakie dotknęło ich rodzinę. W dodatku Maria całkowicie usunęła z pamięci zmarłego męża. Między matką a córką narasta coraz większe napięcie… Jedynie mały Januszek, coraz bardziej chory, spaja jakoś ich relację. Czy kobietom uda się nawiązać porozumienie po latach rozłąki? czy będą potrafiły jeszcze ze sobą normalnie rozmawiać? Czy opowiedzą sobie te wszystkie tajemnice, jakie jedna i druga nosi w sobie? Czy będą potrafiły jeszcze sobie zaufać i zapanować nad zamętem we własnych sercach ?
Klubowicze uznali lekturę za wartą przeczytania, pomimo trudnych wspomnień wojennych i wątku choroby dziecka historia opowiedziana przez autorkę potrafi wzruszyć, ale i momentami wstrząsnąć, przez co trzyma czytelnika w napięciu. Za sprawą rodzinnych sekretów, których autorka nie łatwo zdradzała czytelnikowi, kolejne rozdziały książki pochłaniało się z coraz większą gorliwością. Członkowie klubu z przejęciem dyskutowali na temat przykrych doświadczeń wojennych głównych bohaterek oraz o ich trudnych relacjach w nowej powojennej rzeczywistości.
Katarzyna Kołczewska pokazuje nam różnorodne światy bohaterek, którym w końcu przyszło żyć wspólnie. A ich życie już nigdy nie będzie takie samo jak wcześniej. Wojna zmienia każdego. Na zawsze. Niezależnie od okoliczności.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie 16 października o godz . 16:00. Dyskusja nad książką Katarzyny Drogi pt. „Hanka”

Copyright © 2012 Złocieniecki Ośrodek Kultury

Gościli u nas

logo biblioteka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje

co dzieje się w ZOK i kinie - zapisz się.
Nasza galeria

Nasi partnerzy

ministerstwo kulturylogo logoorange logo PRB  logopartnerstwomak plus_logologobibliotekaplus     logo kraszewski    BN LOGO

 

 

          

Facebook