Biblioteka zaprasza

http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/tydzien_bibliotek_2015_banergk-is-177gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/MKIDMgk-is-177.pnglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/maj z biblioteka bangk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/godziny otwarcia biblioteka bangk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/ptaki 2019 banergk-is-177.jpglink
«
»
„Pianistka” Elfriede Jelinek w DKK

Kontrowersyjna, skandalizująca książka Elfriede Jelinek była tematem dyskusji grudniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.Autorka jest austriacką pisarką i feministką, laureatką Literackiej Nagrody Nobla w roku 2004.

Uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na zimny ,okrutny i agresywny styl powieści osiągnięty za pomocą niezwykłych zestawień i gier słów, dziwacznych neologizmów. Natomiast apogeum tego stylu są sceny seksu .

Główna bohaterka, dobiegająca czterdziestki, Erika Kohut niespełniona pianistka, uczy gry na fortepianie w wiedeńskim konserwatorium. Erika to kobieta niezadowolona z siebie, ubezwłasnowolniona, głęboko nieszczęśliwa. Nie potrafi wyrwać się z ramion okrutnej matki, która skutecznie uzależniała ją od siebie przez całe życie. Erika jest dorosła, ale słucha jej jak mała dziewczynka. Nienawidzi ludzi, brzydzi się ich, nienawidzi siebie i swojego ciała. Nie potrafi kochać, nie ma przyjaciół i wie, że nigdy nie zaspokoi ambicji matki, a tym samym swoich. Tłumiona od młodości seksualność prowadzi do zaburzeń sado-masochistycznych.

Sytuacja komplikuje się, gdy w życiu Eriki pojawia się nowy uczeń - Walter Klemmer, który od samego początku znajomości okazuje jej duże zainteresowanie. Trudno zdecydowanie określić, czy jego zachowanie jest przejawem głębszego uczucia, czy też jest to tylko wyraz jego pożądania. W każdym razie udaje mu się wzbudzić zainteresowanie Eriki - i w tym momencie objawia się jej zniekształcony przez chore stosunki z matką pogląd na świat - dla niej związek z mężczyzną, jakiekolwiek uczucie wiąże się ściśle z poniżeniem i poddaniem.

W "Pianistce" autorka rozprawia się bezlitośnie z mitem kochającej matki i natchnionej artystki, co szokuje nawet obecnie. Skłania do przemyśleń przede wszystkim nad rolą kobiet we współczesnym społeczeństwie, nad ich położeniem w świecie, w którym w wielu dziedzinach wciąż niepodzielnie panują mężczyźni.

Copyright © 2012 Złocieniecki Ośrodek Kultury

Gościli u nas

logo biblioteka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje

co dzieje się w ZOK i kinie - zapisz się.
Nasza galeria

Nasi partnerzy

ministerstwo kulturylogo logoorange logo PRB  logopartnerstwomak plus_logologobibliotekaplus     logo kraszewski    BN LOGO

 

 

          

Facebook