Biblioteka zaprasza

»
HANKA. PIERWSZA POWIEŚĆ O ORDONÓWNIE KATARZYNY DROGI W DKK

Tematem październikowego spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki była powieść Katarzyny Drogi nosząca tytuł „Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie”. Książka opisuje w zbeletryzowanej formie losy tej wybitnej postaci. Większość wie, że istniała i kojarzy piosenkę „Miłość ci wszystko wybaczy”, wielu nawet potrafi przywołać w głowie obraz tej niezwykłej kobiety. A jednak nie wiadomo o niej zbyt wiele. A przynajmniej tak było do momentu, w którym Katarzyna Droga postanowiła nam przybliżyć życie Ordonówny.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu Hanki Ordonówny, dzięki któremu przenieśliśmy się w świat w którym żyła piosenkarka. Wiele faktów z jej życia poruszonych w filmie pokrywało się z naszą klubową lekturą.
Hanka Ordonówna urodziła się w rodzinie mało zamożnej. Była córką Władysława Pietruszyńskiego, z zawodu kolejarza i Heleny z Bieńkowskich. W dzieciństwie niczym niewyróżniająca się dziewczyna została zapisana na balet tylko dlatego, bo w szkole otrzymywała darmowy posiłek. Patrzyła jak jej mama traci wzrok nad maszyną do szycia i rodziło się w niej pragnienie zmiany, życia bez zbędnego zamartwiania się o jutro. Jej pierwszy występ okazał się całkowitą klapą. Przestraszona, bez doświadczenia i dobrego przygotowania wyszła na scenę pełna nadziei, a zeszła z niej ze łzami w oczach. To jednak jej nie pokonało. Chciała śpiewać, mieć solówki. Hanka Ordonówna długo walczyła o swoją pozycję, kilku dyrektorów nie widziało w niej potencjału i nie chciało dać szansy, jaką jest solowy występ. Ogromną rolę w ukształtowaniu jej scenicznej dojrzałości odegrał Fryderyk Jarossy. Pod jego kierunkiem wykształciła swój niepowtarzalny styl, stając się dojrzałą artystką. Sławę, nieprzemijającą do wybuchu wojny, dało jej wykonanie piosenki „Miłość ci wszystko wybaczy” z filmu Szpieg w masce. …
Klubowicze z wielką uwagą i dużym zainteresowaniem śledzili losy artystki, która dostarczyła im sporo emocji swoim ciekawym życiem między innymi za sprawą licznych wielkich miłości i rozstań oraz uporczywej walki z chorobą płuc. Jednocześnie poznali grono bliskich, czy też znajomych Hanny Ordonówny. Wśród nich byli Julian Tuwim z żoną – autor tekstów jej piosenek, Zofia Bajkowska – protektorka i doradczyni , Zula Pogorzelska, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza oraz hrabia Michał Tyszkiewicz – późniejszy mąż Hanki, który był też autorem tekstów wielu jej piosenek.
Czytelnicy przyznali iż, Katarzyna Droga doskonale odwzorowała klimat i nastroje panujące w latach dwudziestych XX wieku. Dzięki autorce mieli sposobność zajrzeć za kulisy przedwojennych kabaretów, chociażby do sławnego „Qui Pro Quo”, teatrów, ważnych wówczas artystycznych miejsc i zdarzeń w Warszawie.
Historia Hanny Ordonówny przedstawiona w książce Katarzyny Drogi jest warta poznania i zapamiętania, gdyż ukazuje kobietę silną, odważną, ale równocześnie wrażliwą i uczuciową. Pokazuje, jak bardzo można odmienić swój los poprzez ciężką pracę i determinację podążając za swoimi marzeniami.
Następne spotkanie DDK dnia 20 listopada , godz. 16:00. Dyskusja nad książką Aleksandry Tyl
pt. „Wschody i zachody słońca”.