Biblioteka zaprasza

http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/tydzien_bibliotek_2015_banergk-is-177gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/MKIDMgk-is-177.pnglink
«
»
HISTORIA ŚWIĄTECZNEJ POCZTÓWKI WIELKANOCNEJ – SPOTKANIE Z CZŁONKAMI ZERiI

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Nie tak odległą tradycją było wysyłanie kartek świątecznych do rodziny i przyjaciół. Na spotkaniu w dniu 3. kwietnia członkowie ZERII poznali historię pocztówki wielkanocnej.

W połowie XVIII wieku, Sir Henry Cole, pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie rozpropagował swój pomysł na kartki wielkanocne. Wtedy jeszcze termin „pocztówka” nie istniał w języku polskim ani potocznym ani pisanym. Pomysłodawcą „pocztówki” był sam Henryk Sienkiewicz, kiedy to w 1900 roku ogłoszono konkurs na najbardziej trafny odpowiednik „otkrytki”.
Od tamtej pory pocztówki w Polsce zaczęły robić furorę i zdobywać rzesze sympatyków. Warto wiedzieć, że w okresie I wojny światowej, stanowiły one jeden z głównych środków komunikacji, a sprawdzały się one dobrze podczas różnego rodzaju świąt Wielkanocnych lub Bożego Narodzenia.
Kartki wielkanocne nieco różniły się od dzisiejszych. Pomimo jednakowej tematyki, przekaz, płynący z tamtejszych papierowych przesyłek był całkowicie inny. Oczywiście tradycyjne wątki i symbole wielkanocne, takie jak pisanki, pisklęta, kurczaki, zające, baranki, widniały na stronach frontowych, ale równie ważne były też na nich elementy patriotyczne.
Pocztówki wielkanocne projektowane były przez bardziej i mniej znanych artystów oraz plastyków. Wśród nich znaleźć można takie postaci jak Włodzimierz Tetmajer, Leon Wyczółkowski czy Jacek Malczewski.
Seniorzy mieli okazję podziwiać dawne kartki wielkanocne z lat 50. I współczesne, które przyniosła hobbistka, uczestniczka spotkania – pani Tereska. Duże wrażenie zrobiły szczególnie czarno-białe kartki z lat 50. wyglądające jak fotografie , pozostałe również podobały się.
Świąteczny zwyczaj wysyłania pocztówek z życzeniami swoim bliskim i znajomym trwa pomimo korzystania też z elektronicznej poczty, SMS-ów, MMS-ów i oby jak najdłużej bo to piękna tradycja.

Copyright © 2012 Złocieniecki Ośrodek Kultury

Gościli u nas

logo biblioteka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje

co dzieje się w ZOK i kinie - zapisz się.
Nasza galeria

Nasi partnerzy

ministerstwo kulturylogo logoorange logo PRB  logopartnerstwomak plus_logologobibliotekaplus     logo kraszewski    BN LOGO

 

 

          

Facebook