Biblioteka zaprasza

http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/tydzien_bibliotek_2015_banergk-is-177gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/MKIDMgk-is-177.pnglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/maj z biblioteka bangk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/godziny otwarcia biblioteka bangk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/ptaki 2019 banergk-is-177.jpglink
«
»
INDIE WEDŁUG PIOTRA IBRAHIMA KALWASA – RASA MYSTICA W DKK

Dnia 16.01.2013r. odbyło się w bibliotece spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki . Tym razem dyskutowaliśmy nad książką Piotra Ibrahima Kalwasa „Rasa Mystica” – traktat około Indii.

Książka jest efektem podróży autora do Indii i świadectwem fascynacji tym krajem.

„Rasa Mystica” Piotra Kalwasa jest książką specyficzną. Przede wszystkim nie jest prostą relacją z podróży ani przewodnikiem po Indiach. Autor opisuje egzystencję, byt ludzi tam zamieszkujących, o innej kulturze, którzy w istocie są tacy sami jak My. W Indiach styka się z rozmaitymi ludźmi, na krócej i na dłużej: z trzema "Najświętszymi z Najświętszych", którzy od lat tkwią w bezruchu, w tych samych pozach, z ulicznym sprzedawcą książek, z rodziną muzyka, którego spotkał w pociągu. Często nie padają nawet żadne słowa albo autor wymienia z Innymi jedynie konwencjonalne zwroty. Raz po raz odwołuje się do klasyków filozofii spotkania i dialogu - Martina Bubera i Emmanuela Levinasa. Kalwas próbuje zobaczyć w obcych twarzach swoją twarz, odkryć coś, co Innych z nim łączy. A także zrozumieć, że każdy z nas ma w sobie Innego. Takim Innym jest Kalwas jako dziecko, które mieszkało na Powiślu, które ciągle nawiedza go w snach.

Książka wzbudziła wśród klubowiczów mieszane uczucia , zwłaszcza gdy czytali o nędzy i brudzie, o wielkich śmietniskach znajdujących się w pobliżu blokowisk, w których grzebią ludzie oraz zwierzęta, śpiących ludziach przy ulicach miast.

Uzupełnieniem dyskusji były slajdy na temat Indii, które obejrzeliśmy z zaciekawieniem.

Copyright © 2012 Złocieniecki Ośrodek Kultury

Gościli u nas

logo biblioteka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje

co dzieje się w ZOK i kinie - zapisz się.
Nasza galeria

Nasi partnerzy

ministerstwo kulturylogo logoorange logo PRB  logopartnerstwomak plus_logologobibliotekaplus     logo kraszewski    BN LOGO

 

 

          

Facebook