Biblioteka

Biblioteka Publiczna

ul. Obrońców Westerplatte 3, 78-520 Złocieniec
tel. 94 36 71 649,  tel. kom. 693 956 178

 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka zaprasza

http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/tydzien_bibliotek_2015_banergk-is-177gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/MKIDMgk-is-177.pnglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/2gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/maj z biblioteka bangk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/mirabelka_851x315gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/2018 zajaczekgk-is-177.jpglink
«
»
Mo Yan –„ Kraina Wódki’’ W DKK

Ostatnie spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, tuż przed wakacjami, poświęcone było książce pt. Kraina wódki, której autorem jest Mo Yan - chiński pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 2012 roku.

Miejscem akcji powieści jest odległa kraina Chin – Alkoholandia. Jest to surrealistyczna kraina, w której granice między rzeczywistością, a snem pozostają niewyraźne. Zostaje tam oddelegowany z Pekinu śledczy Ding Gou’er w celu zbadania zagadki praktyk kanibalistycznych, których rzekomo dopuszczają się funkcjonariusze partyjni. Odurzony najznakomitszymi trunkami, ulegając namowom swych nad wyraz gościnnych gospodarzy detektyw żyje w nierealnym świecie.
Równolegle z historią śledztwa poznajemy korespondencję pisarza Mo Yana ze specjalizującym się w dziedzinie alkohologii adeptem literatury, autorem odważnych opowiadań, w których opisuje niewiarygodne i wręcz przerażające historie o kanibalizmie i hodowli małych chłopców na mięso, w zaskakujący sposób pozwalające rozwikłać prowadzone śledztwo.

Fabuła powieści nie spodobała się zbytnio klubowiczom. Zwłaszcza szokujące opisy orgii alkoholowych i ich konsekwencje dla bohaterów oraz szczegółowo opisane wszelakie obrzydliwe potrawy.
Wszystko to spowodowało , że czytanie tej lektury nie było zbyt przyjemne.
Czytelnicy zwrócili także uwagę na język tekstu, pełen metafor i symboli zrozumiałych tylko dla chińskiego społeczeństwa. Dlatego też długo zastanawialiśmy się nad interpretacją powieści i co chciał przekazać autor „Krainy wódki” łącząc wiele literackich konwencji - od czarnego, mrocznego kryminału, przez groteskę, chińską mitologię i literaturę.
Mo Yan w oryginalny sposób ukazał obraz chińskiego społeczeństwa – skorumpowanego, zdegenerowanego, w którym elity polityczne za wszelką cenę chcą utrzymać absolutna władzę.
„Prawda o Chinach nie jest elegancka”- ten cytat autorstwa Mo Yana trafnie oddaje sens tej powieści.

ŻYCZYMY KLUBOWICZOM PRZYJEMNYCH WAKACJI - OCZYWIŚCIE Z KSIĄŻKĄ 
DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU.

Copyright © 2012 Złocieniecki Ośrodek Kultury

Gościli u nas

logo biblioteka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje

co dzieje się w ZOK i kinie - zapisz się.
Nasza galeria

Nasi partnerzy

ministerstwo kulturylogo logoorange logo PRB  logopartnerstwomak plus_logologobibliotekaplus     logo kraszewski    BN LOGO

 

 

          

Facebook