Biblioteka zaprasza

http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/tydzien_bibliotek_2015_banergk-is-177gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/MKIDMgk-is-177.pnglink
«
»
NA WSZYSTKO JEST PRZYSŁOWIE – SPOTKANIE Z SENIORAMI

Tematem pierwszego spotkania w 2019 roku w bibliotece z członkami Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów były polskie przysłowia.

Przysłowia znane były i cenione od niepamiętnych czasów we wszystkich niemal językach świata. Pierwsze przysłowia polskie w mowie żywej prawdopodobnie są tak stare jak i nasz język. Natomiast z dużą dokładnością można wskazać na pierwsze ich rękopisy czy druki. Występują one najwcześniej w starych manuskryptach piętnastowiecznych kazań. W jednym z nich spotykamy przysłowia żyjące w naszej mowie po dzień dzisiejszy jak np. :”Kruk krukowi oka nie wykuje, a pies psu zębów nie uje”
Najistotniejszymi cechami przysłów jest ich zwięzłość, obrazowość, a przede wszystkim charakter metaforyczny, przenośny, na przykład : „Oko pańskie konia tuczy”, „Cicha woda brzegi rwie” itp. Dzięki tym właściwościom przysłowia są wdzięczne dla ucha i łatwe do zapamiętania.
Seniorzy wykazali się dużą znajomością popularnych przysłów polskich, wywodzących się z różnych dziedzin kultury, dawnych obyczajów, wierzeń, zabobonów, z obserwacji przyrodniczych i meteorologicznych, z anegdot czy dowcipów sławnych ludzi. Chętnie zapoznali się z innymi przysłowiami, mniej powszechnymi.
Polskie przysłowia zawierają w sobie bardzo dużo mądrości. Tworzyły je pokolenia przez wiele lat. Od dawna doceniano ich wartość kształcącą i wychowawczą. Dzięki swojemu dawnemu pochodzeniu, wciąż stanowią ciekawy element folkloru.

Copyright © 2012 Złocieniecki Ośrodek Kultury

Gościli u nas

logo biblioteka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje

co dzieje się w ZOK i kinie - zapisz się.
Nasza galeria

Nasi partnerzy

ministerstwo kulturylogo logoorange logo PRB  logopartnerstwomak plus_logologobibliotekaplus     logo kraszewski    BN LOGO

 

 

          

Facebook