Biblioteka zaprasza

http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/tydzien_bibliotek_2015_banergk-is-177gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/MKIDMgk-is-177.pnglink
«
»
O DNIU MAMY W BIBLIOTECE

W związku ze zbliżającym się Dniem Matki w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z milusińskimi z Przedszkola im. Zajączka Złocieniaszka. Po krótkiej lekcji bibliotecznej, która miała na celu pokazanie jakie książki gromadzone są w bibliotece, grupy „Borsuki ” i „Sowy” wysłuchały bajki pt. „Tupcio Chrupcio. Mama idzie do pracy”.

Dzieci przekonały się, że bajki to nie tylko piękne obrazki, ale też niosą ze sobą wartościowe treści.
Tematyka książeczki wiąże się z ważnym wydarzeniem w życiu wielu dzieci. Mowa tu oczywiście o powrocie mamy do pracy. Historyjka przygotowuje małych odbiorców na pewną dużą rewolucję w ich krótkim życiu. Autorka, Eliza Piotrowska, delikatnie wprowadza w tematykę, zaznaczając pewne poziomy wdrażania w życie dalekosiężnego planu powrotu rodzica do pracy. Pierwsze zdania podkreślają fakt, że rodzic pozostający ze swoją pociechą w domu ma czas na wspólną zabawę, rozmowę, żarty. Młody bohater, Tupcio, uwielbia zaistniałą sytuację, początkowo martwi się o to, że gdy jego mama pójdzie do pracy, nie będą już razem spędzać czasu, a on sam pozostanie samotną i smutną myszką. Dopiero w trakcie zajęć z opiekunem w przedszkolu, Tupcio wraz ze swoimi przyjaciółmi poznaje różne zawody i uświadamia sobie, że praca może być fajna i ekscytująca, nawet wybiera sobie zawód marzeń – planuje zostać lekarzem. Gdy mama odbiera go z przedszkola po pracy, przedszkolak dostaje prezent, z którego cieszy się niebywale. Smutek zamienia się w radość w momencie, gdy mama udowadnia mu, że w dalszym ciągu jest dla niej najważniejszy, a praca stanowi jedynie dopełnienie dnia codziennego. Mowa jest również o tym, że mama Tupcia wraca do pracy, aby polepszyć byt całej rodziny – fakt ten wydaje się niezwykle ważny dla zrozumienia całej historii.
Książeczka, o której mowa może zatem stanowić doskonały wstęp do wprowadzenia dziecka w opisany temat. Pomoże ona w rozumieniu dzieci, które mają prawo obawiać się takich diametralnych zmian w życiu. Można śmiało stwierdzić, że ta książka stanowi pełnowartościową pomoc edukacyjną. Wraz z tekstem Elizy Piotrowskiej każda ze stron problemu bezstresowo przejdzie przez trudne momenty w życiu. Autorka przeprowadza rodzinę przez trudną sytuację, pokazuje schemat działania, z którym warto się szczegółowo zaznajomić. Niezwykle ważnym elementem w tej konkretnej historii życiowej jest pokazanie młodemu człowiekowi, że bez względu na pracę, czy inne obowiązki, oboje rodziców w dalszym ciągu będzie poświęcać swojemu dziecku tyle samo czasu i uwagi. Dodatkową, spełniającą swoje zadanie czynnością, może być wręczenie dziecku jakiegoś małego prezentu, co pozwoli utwierdzić je w przekonaniu, że cały czas zajmuje w sercach swoich rodziców najważniejsze, centralne miejsce.
Książka ta, tak jak i pozostałe tytuły omawianej serii, to obowiązkowa pozycja na liście lektur, z którymi powinien się zaznajomić każdy mały człowiek. Pomaga ona w wychowywaniu i wdrażaniu w życie najmłodsze pokolenia czytelników. Warto poznać osobiście Tupcia Chrupcia i spokojnie przejść przez meandry życia i rewolucje rodzinne, jednocześnie wykształcając w dziecku korzystny nawyk sięgania po książkę, bo i literacko omawiana pozycja trzyma wysoki, wyrównany poziom.
Na zakończenie spotkania nasi mali goście namalowali piękne laurki dla swoich mam :)

Copyright © 2012 Złocieniecki Ośrodek Kultury

Gościli u nas

logo biblioteka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje

co dzieje się w ZOK i kinie - zapisz się.
Nasza galeria

Nasi partnerzy

ministerstwo kulturylogo logoorange logo PRB  logopartnerstwomak plus_logologobibliotekaplus     logo kraszewski    BN LOGO

 

 

          

Facebook