Biblioteka zaprasza

http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/tydzien_bibliotek_2015_banergk-is-177gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/MKIDMgk-is-177.pnglink
«
»
O GUSTAWIE HERLINGU-GRUDZIŃSKIM W 100- LECIE URODZIN – SPOTKANIE Z CZŁONKAMI ZERiI

Spotkanie w bibliotece z członkami ZERiI było poświęcone sylwetce polskiego pisarza tworzącego na emigracji - Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Włączyliśmy się tym samym w obchody 100 rocznicy urodzin pisarza bowiem Uchwałą Sejmu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Gustaw Herling-Grudziński urodził się w 1919 roku i wychował na Kielecczyźnie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, pisywał dla czasopism "Ateneum", "Pion" i "Nowy Wyraz". Po wybuchu wojny, w marcu 1940 roku, Herling-Grudziński próbował przedostać się z okupowanego przez Sowietów Grodna na Litwę, skąd łatwiej było przedostać się na Zachód. Wynajęci przez niego przemytnicy okazali się jednak być na usługach NKWD. Grudziński został aresztowany i skazany na 5 lat pobytu w obozach. Poprzez więzienia w Witebsku, Leningradzie i Wołogdzie trafił do łagru w Jercewie pod Archangielskiem. 20 stycznia 1942, po dramatycznej głodówce protestacyjnej, został stamtąd zwolniony na mocy obowiązującego już od niemal pół roku układu Sikorski-Majski. W marcu 1942 roku Herling-Grudziński przyłączył się do armii gen. Władysława Andersa. Walczył m.in. o Monte Cassino, za co otrzymał Order Virtuti Militari.
Po wojnie zdecydował się pozostać na emigracji. W Londynie był publicystą tygodnika "Wiadomości". Współtworzył też i redagował paryską "Kulturę". W połowie 1946 Herling-Grudziński przeniósł się do Włoch. W latach 1952-1955 pracował dla Radia Wolna Europa w Monachium. W 1955 r. osiadł na stałe w Neapolu, jego drugą żoną była Lidia, córka włoskiego filozofa Benedetto Crocego. Gustaw Herling-Grudziński zmarł 4 lipca 2000 roku w Neapolu.
Seniorzy poznali najważniejsze fakty z bogatego życiorysu pisarza m. in. o trudnym dzieciństwie, życiu rodzinnym, pobycie w obozie czy egzystencji na emigracji. Nie zabrakło też odniesień do powstania najważniejszych dzieł w dorobku literata to jest „Innego świata” będącego zapisem z pobytu w sowieckim łagrze oraz wielotomowego, pisanego od 1971 roku aż do śmierci autora „Dziennika pisanego nocą”. Uzupełnieniem referatu była prezentacja multimedialna dzięki której uczestnicy spotkania mogli obejrzeć zdjęcia rodziny, miejsc w których przebywał i przyjaciół. Ciekawostką dla zebranych było również to, że sytuacja polityczna w Polsce miała ogromny wpływ na życie i twórczość Herlinga-Grudzińskiego. W PRL dorobek literacki pisarza znany był tylko nielicznym, bo do 1989 roku znajdował się na cenzorskim „Indeksie ksiąg zakazanych”. Dopiero po 1989 r. Jego twórczość pisarska została upowszechniona w Polsce.

Copyright © 2012 Złocieniecki Ośrodek Kultury

Gościli u nas

logo biblioteka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje

co dzieje się w ZOK i kinie - zapisz się.
Nasza galeria

Nasi partnerzy

ministerstwo kulturylogo logoorange logo PRB  logopartnerstwomak plus_logologobibliotekaplus     logo kraszewski    BN LOGO

 

 

          

Facebook