Biblioteka zaprasza

http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/tydzien_bibliotek_2015_banergk-is-177gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/MKIDMgk-is-177.pnglink
«
»
Przygoda z emocjami – rozważania na temat szczęścia

Czym jest szczęście dla mnie jako kobiety ?, Co powoduje u mnie poczucie zadowolenia i radości ?, Czy potrafię cieszyć się z codzienności ? Czy wciąż czekam na to jedne, jedyne „wielkie” szczęście? Na wrześniowym spotkaniu grupy „KoK – Kobiety o Kobiecości” uczestniczki starały się odpowiedzieć na te nurtujące pytania.

W pierwszej części spotkania poznałyśmy tekst „Ballady o szczęściu” siostry Magdaleny Nazaretanki. Bohaterami ballady są zwierzęta leśne, które bez większego wysiłku i wprost mówią czym dla nich jest szczęście. Problem się pojawia kiedy zwierzęta pytają człowieka (…) co znaczy być szczęśliwym ?” „(…) bo człowiek siadł, w zadumę wpadł i nic nie odpowiedział…”. Tekst ballady skłonił słuchaczki do gorącej dyskusji na temat znaczenia szczęścia z perspektywy człowieka. Wywnioskowałyśmy, że dla wielu ludzi szczęście wydaje się być czymś wyjątkowym, czymś czego osiągnięcie jest w stanie zmienić życie. Kolejnym ważnym spostrzeżeniem było to, że może pomagać w sprawach wielkiej wagi i dodawać sił do działania. Czasem przychodzi samo, a czasem wydaje się zapominać o tych, którzy o nim marzą. Podsumowałyśmy dyskusję o znaczeniu szczęścia piosenką Anny Marii Jopek pt. „Na dłoni” – „(…) Szczęście to ta chwila… (…) przelotny gość (…) to piórko na dłoni (…) przebłysk słonecznej pogody(…)”.
W drugiej części obejrzałyśmy w programie „Siła Kobiet. Droga do sukcesu” wywiad Katarzyny Janowskiej z Anną Dymną - aktorką filmową i teatralną. Anna Dymna powiedziała, że - „Całe życie nie robię niczego innego, jak staram się zrozumieć sytuację drugiego człowieka… „. Tymi słowami podsumowała swój zawód, jak i działalność w Fundacji "Mimo Wszystko". W rozmowie wspominała swojego pierwszego męża, a także różne okresy, przez jakie przechodziła, jako aktorka i kobieta. Mówiła również o tym co Ją uszczęśliwia – po prosu pomoc drugiemu człowiekowi.
Na zakończenie każda z uczestniczek otrzymała w prezencie „Przepis na szczęście”:
„DO WIADRA MIŁOŚCI DODAJ DUŻĄ GARŚĆ AKCEPTACJI, SZKLANKĘ WIARY,
FILIŻANKĘ WDZIĘCZNOŚCI I KROPELKĘ WYBACZENIA.
WYMIESZAJ.
DOPRAW ŁYŻECZKĄ WRAŻLIWOŚCI,
ODROBINĄ CIERPLIWOŚCI,
SPORĄ ISKRĄ ENTUZJAZMU I SZCZYPTĄ EGOIZMU.
OKRAŚ UŚMIECHEM.
SERWUJ TU I TERAZ, A TAKŻE W PRZYSZŁOŚCI.”

Copyright © 2012 Złocieniecki Ośrodek Kultury

Gościli u nas

logo biblioteka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje

co dzieje się w ZOK i kinie - zapisz się.
Nasza galeria

Nasi partnerzy

ministerstwo kulturylogo logoorange logo PRB  logopartnerstwomak plus_logologobibliotekaplus     logo kraszewski    BN LOGO

 

 

          

Facebook