Tajemnicze i wzbudzające respekt, a w rzeczywistości — zaprzyjaźnione z ludźmi i pożyteczne. Sowy — symbol nocy i mądrości — występują w naszym kraju w kilkunastu gatunkach. Są chronione, bo ich populacja systematycznie maleje.
11 maja, świętując XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, gościliśmy Dawida Karasiewicza – pasjonata i hodowcę sów. Pan Dawid w barwny i obrazowy sposób przekazał uczniom klasy IVe ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Złocieńcu wiedzę na temat tych ptaków drapieżnych. Zaprezentował różnorodność gatunków oraz ich piękno. Nasz gość zwrócił uwagę na cechy, które pomagają sowom funkcjonować w środowisku naturalnym, czyli bezszelestny lot oraz polowanie w ciemności wykorzystujące doskonały słuch, a także upierzenie pozwalające „wtopić się” w środowisko, w którym żyją. Najwięcej emocji wzbudziła prezentacja żywych sów: pójdźki, płomykówki Pusi oraz puchacza Lucyfera. To była niezapomniana żywa lekcja przyrody.