Biblioteka zaprasza

http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/tydzien_bibliotek_2015_banergk-is-177gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/MKIDMgk-is-177.pnglink
«
»
TRADYCJE BARBÓRKOWE I HUMOR ŚLĄSKI – SPOTKANIE Z CZŁONKAMI ZERiI

Grudniowe spotkanie z członkami Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów przypadło na dzień 4 grudnia czyli w święto górników – Barbórkę.

Była to dobra okazja, aby przybliżyć seniorom tradycje związane z Barbórką oraz swoisty śląski dowcip. Zebrani dowiedzieli się między innymi, że najgłośniejszym obyczajem związanym z Barbórką są karczmy piwne.
Na karczmy piwne zapraszani są górnicy, ich rodziny, emeryci, partnerzy handlowi i wszyscy związani z przemysłem wydobywczym. Uroczystość odbywa się zgodnie ze starą, ściśle zaplanowaną tradycją. Wszyscy siadają przy dwóch stołach ustawionych równolegle do siebie. Stoły nazywane są prawą i lewą tablicą, a zajmują miejsca przy nich starsi górnicy (stare strzechy) i młodsi (młode strzechy). Stoły współzawodniczą ze sobą na punkty, władzę nad tablicami sprawują tzw. nieomylne Kontrapunkty powoływani przez Wysokie Prezydium w sprawach piwnych i nie tylko piwnych. Karczma oficjalnie rozpoczyna się odśpiewaniem hymnu górniczego. Podczas biesiady śpiewane są pieśni i piosenki górnicze, opowiada się dowcipy, zasłużonych nagradza się szpadami górniczymi, wręczane są również prezenty nawiązujące w jakiś sposób do śmiesznych wydarzeń mających miejsce od ostatniej biesiady. Pije się oczywiście piwo.
W śląskich dowcipach, zwanych często wicami, odnaleźć można pewien obraz górnika, cechy jakie posiada typowy pracownik kopalni. Humor śląski zbliżyły seniorom książki : Doroty Simonides „Rzecz o humorze śląskim” oraz Stanisława Ligonia „Bery i bojki śląskie”, z których zostały przeczytane wybrane dowcipy. Salwy śmiechu wywołały między innymi kawały o Masztalskich. Bohaterami anegdotek, żartów są prawie zawsze konkretne osoby – nazwane imieniem (począwszy od Karlika po współczesnego Ecika) lub nazwiskiem (Pytlino czy Masztalski).
Wesołą atmosferę spotkania podtrzymał występ Pań z kółka teatralnego działającego przy bibliotece z humorystyczną scenką zatytułowaną „W parku na ławce”.

Copyright © 2012 Złocieniecki Ośrodek Kultury

Gościli u nas

logo biblioteka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje

co dzieje się w ZOK i kinie - zapisz się.
Nasza galeria

Nasi partnerzy

ministerstwo kulturylogo logoorange logo PRB  logopartnerstwomak plus_logologobibliotekaplus     logo kraszewski    BN LOGO

 

 

          

Facebook