Biblioteka zaprasza

http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/tydzien_bibliotek_2015_banergk-is-177gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/MKIDMgk-is-177.pnglink
«
»
WIECZÓR AUTORSKI TANYA VALKO – PISARKI I ARABISTKI

5. czerwca gościliśmy w bibliotece Tanyę Valko. Pod tym pseudonimem artystycznym kryje się polska pisarka, arabistka i znawczyni Bliskiego Wschodu, która jest autorką bestsellerowej powieści „Arabska żona”.

Książka ta dała początek arabskiej sadze, kolejne książki z serii to: „Arabska córka”, „Arabska krew”, „Arabska księżniczka”, „Arabska krucjata”, „Arabski mąż”, „Arabski syn” i „Arabski raj”. Tanya Valko była długoletnią asystentką Ambasadorów RP. Ponad 25 lat mieszkała na obczyźnie (m.in. w Libii, Arabii Saudyjskiej i Indonezji). W 2018 roku wróciła do Polski.

Podczas spotkania autorka opowiadała o swoich pierwszych latach pobytu w Libii, gdzie pracowała m.in. jako nauczycielka w Polskiej Szkole i prowadziła kursy języka angielskiego dla dzieci i młodzieży. Mówiła o licznej Polonii żyjącej w Libii, jak radziła sobie w kultywowaniu zwyczajów i podtrzymywaniu polskości. Tanya Valko tłumaczyła dlaczego wiele Polek w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku związało się z Arabami i wyemigrowało z kraju. Konfrontacja odmiennych sposobów życia: klimatu, religii, mentalności i prawa uznawanego przez daną społeczność nierzadko powodowały ludzkie dramaty. Pod wpływem wieloletnich doświadczeń z Libii a także znajomości z libijskimi przyjaciółmi napisała „Arabską żonę” - jak powiedziała ku przestrodze młodym Europejkom, które chcą związać się z mężczyznami z krajów arabskich. Autorka w swoich powieściach ukazuje Polki wśród bogactwa i nędzy Bliskiego Wschodu, na salonach i w obozach dla uchodźców. Ostatnie książki dogłębnie poruszają problem fundamentalizmu islamskiego i terroryzmu, który wywodzi się z Bliskiego Wschodu, a obecnie emanuje na cały świat. Akcja powieści toczy się w Syrii, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Emiratach Arabskich, Libanie i Jordanii. Najnowszy tom orientalnej sagi noszący tytuł „Arabski raj” był promowany przez Taynę Valko na spotkaniu z czytelnikami. Jest on kontynuacją losów głównych bohaterek - Doroty i jej dwóch córek : Marysi oraz Darii. Kobiety szukają swojego miejsca, gdzie byłyby szczęśliwe.

Podczas spotkania zgromadzeni mogli usłyszeć o tradycjach, zwyczajach i obyczajach arabskich, o tym jak się żyje kobietom w krajach muzułmańskich. Pisarka podkreśliła, że obecnie kobiety arabskie mają świadomość, że tylko przez edukację są w stanie podnieść swój status życiowy i uniezależnić się od mężczyzn. Przykładem są Saudyjki, które w ostatnich latach korzystają z państwowych stypendiów i możliwości studiowania za granicą. Często wracają do kraju i pracują na wysokich, dobrze płatnych stanowiskach. Rodziny takich kobiet nie są już w stanie narzucić im swojej woli.

Tayna Valko barwnie opisywała specyfikę Bliskiego Wschodu, dzięki temu uczestnicy mogli zrozumieć w jakimś stopniu kulturę i mentalność krajów arabskich.

Na koniec spotkania chętni mogli zakupić książki, uzyskać autograf autorki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Spotkanie z Panią Tayną Valko zostało zorganizowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki

Copyright © 2012 Złocieniecki Ośrodek Kultury

Gościli u nas

logo biblioteka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje

co dzieje się w ZOK i kinie - zapisz się.
Nasza galeria

Nasi partnerzy

ministerstwo kulturylogo logoorange logo PRB  logopartnerstwomak plus_logologobibliotekaplus     logo kraszewski    BN LOGO

 

 

          

Facebook