Biblioteka zaprasza

http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/tydzien_bibliotek_2015_banergk-is-177gk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/MKIDMgk-is-177.pnglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/maj z biblioteka bangk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/godziny otwarcia biblioteka bangk-is-177.jpglink
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/ptaki 2019 banergk-is-177.jpglink
«
»
WIZERUNEK KOBIETY W MALARSTWIE – SPOTKANIE Z CZŁONKAMI ZERII

„Wizerunek kobiety w malarstwie” był tematem marcowego spotkania z członkami Związku Emerytów Rencistów. Zbliżający się 8. Marca czyli „Święto Kobiet” było inspiracją podjęcia tego tematu.

W malarstwie odnajdujemy liczne przykłady ukazania ideału piękna kobiety. Przygotowana prezentacja zabrała wszystkich w „podróż” po epokach od starożytności po XX wiek przybliżając seniorom ideał kobiety przedstawianych w dziełach wybranych malarzy.
W sztuce starożytnej mamy często do czynienia z wizerunkami kobiet dopasowanymi do greckiego wzorca proporcji ludzkiego ciała. W średniowieczu malarze ukazywali damy smukłe, delikatne z jasną karnacją i blond włosami. Ideał kobiet z czasów renesansu to „Mona Liza”, dzieło Leonarda da Vinci, które wraz z innymi obrazami z tego okresu mogli obejrzeć seniorzy w prezentacji. „Rubensowskie kształty”, czyli panie pulchne, nagie z licznymi niedoskonałościami to charakterystyczny sposób przedstawiania przez Petera Paula Rubensa wizerunku doskonałych kobiet w epoce baroku. Przykładem jest obraz „Trzy gracje” prezentujący ówczesny ideał kobiecej urody. Natomiast w malarstwie wieku XIX i XX mamy do czynienia z ujęciem pań w sposób realistyczny, obiektywny, często w scenkach rodzajowych związanych z życiem towarzyskim, zaciszem domowym czy łonem natury.
Po obejrzeniu prezentacji uczestnicy spotkania wymienili się opiniami na temat metamorfoz kanonu piękna kobiet na przestrzeni wieków. Jednak „Rubensowskie kształty” po dziś dzień budzą wiele kontrowersji. Na zakończenie mogli zapoznać się i przejrzeć przygotowane albumy słynnych malarzy.

Copyright © 2012 Złocieniecki Ośrodek Kultury

Gościli u nas

logo biblioteka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje

co dzieje się w ZOK i kinie - zapisz się.
Nasza galeria

Nasi partnerzy

ministerstwo kulturylogo logoorange logo PRB  logopartnerstwomak plus_logologobibliotekaplus     logo kraszewski    BN LOGO

 

 

          

Facebook